Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir? Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir? Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir? Ne İş Yapar?

Teknolojinin sürekli olarak rağbet görmesi ve bununla da birlikte sosyal medya uygulamalarına olan eğilimin de artması sosyal medya danışmanlığı alanındaki ihtiyaçları da fazlasıyla göstermiştir. Sosyal medya danışmanlığı kısaca, sosyal medya danışmanı tarafından ele alınan marka, bilgi ve argümanlar ile birlikte kişisel ya da kurumsal sosyal medya üzerinde algı yönetimini yapması işlemidir. Özellikle de büyük markaların ve kurumların profesyonel biçimde internet teknolojisinde yer alması için sosyal medya danışmanlığı hizmeti oldukça önemlidir. Sosyal medya danışmanları web tasarım, yazılım hizmeti ya da grafik tasarım gibi hizmetlerle değil daha çok sosyal medyanın psikolojik kısmı ile ilgilenmektedir. Daha çok firmaların dijital dünya üzerindeki konumlarının etkilenmesiyle uğraşmaktadır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Yapılır

Sosyal medya danışmanı olarak kariyer planı düşünen kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri de sosyal medya danışmanlığı nasıl yapılır sorusudur. Buna göre sosyal medya danışmanlığı sosyal medya danışmanının anlaştığı kurum ya da kişisel sosyal medya hesaplarının yönetilmesiyle başlar. Bunun için öncelikle sosyal medya danışmanları ilgili kişi ya da kurumlardan gerekli bilgileri alır, hedefleri öğrenir ve internetteki dijital platformlardaki sektörlere de bakarak durum değerlendirmesi yapar. Bununla birlikte sosyal medya danışmanları firmanın ihtiyaç duyduğu alanlardaki gelişimleri de takip ederek ihtiyaca uygun hizmetleri sunar.

Sosyal Medya Danışmanlığı Avantajları

Sosyal medya danışmanlığı avantajları şunlardan oluşmaktadır:

  • Serbest meslek kategorisinde olduğu için sosyal medya danışmanları ister evden ister ofisten işlerini gerçekleştirir.
  • Kuruma bağlı olmayan sosyal medya danışmanları ücret, çalışma zamanı gibi kriterlere kendileri karar verir.
  • Çalışma sınırı yoktur. Dünya'nın her yerindeki insanlarla iletişim haline geçerek müşterilerini artırabilir.
  • Kendi işinin patronu olma hissi bu meslekte geçerlidir.
  • Dijital dünya olduğu için sürekli olarak kişinin kendisini geliştirmesi de mümkündür.


Sosyal medya danışmanlığı mesleğine olan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Özellikle de dijital anlamda daha da fazla isminden söz ettirmek isteyen firmaların bu alana olan rağbeti de sürekli olarak artmaktadır.