E-Ticaret Danışmanlığı Nedir? Ne iş Yapar?

E-Ticaret Danışmanlığı Nedir? Ne iş Yapar?

E-Ticaret Danışmanlığı Nedir? Ne iş Yapar?

Dijital platformlar arasındaki rekabet özellikle de ticaret anlamında oldukça artmıştır. Bu noktada ele alınacak olan kısım ise e-ticaret platformudur. E-ticaret danışmanlığı, e-ticaret platformu kapsamına yeni başlamakta olan kurumsal veya bireysel kişilerin/firmaların işe başladıkları anda en doğru kararları almak, ürün girişlerinin SEO uyumlu biçimde olmasını sağlamak ve neticesinde reklam modelleri de geliştirerek geniş detaylara, bilgilere sahip olmak amacıyla ele alınan bir hizmet türüdür.

Burada önemli olan nokta ise e-ticaret sektörüne adım atan kişilerin ilk başlarda ucuz ve basit yöntemler kullanmamasıdır. Daha sonrasında işler yoluna konulur mantığıyla hareket edilmesi e-ticaret platformunda kişilerin en çok yanlışa düştüğü bir olaydır.

E-Ticaret Danışmanlık Ücretleri

E-Ticaret sektörüne adım atarak gelişimlerini daha da sürdürmek ve dijital platformlar aracılığıyla da yine müşteri potansiyellerini artırmak isteyen kurum ya da kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de e-ticaret danışmanlık ücretleri konusudur. E-ticaret danışmanlık ücretleri kişi ya da kurumun bütçesine, hedefine ve danışmana iletilen talebe göre de değişiklikler gösterebilir. Buna göre e-ticaret site kurulumu, ürün girişlerinin olması, e-ticaret eğitimi, e-ticaret sitesi tasarımı, SEO eğitimleri, site yönetimi ve daha birçok işlem yine e-ticaret danışmanlık ücretleri kapsamında değerlendirilebilir. Tüm bu işlemlere göre fiyatlara daha çok 1500 TL ile 5000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar?

E-ticaret danışmanı ne iş yapar konusu da yine merak konuları arasında yer alıyor. Buna göre e-ticaret danışmanları:

  • Kurum ya da kişilere paket seçimleri konusunda bilgi ve fikirler verir,
  • SEO eğitimi verir,
  • SEO önemini anlatır,
  • Ürün girişlerini sağlar,
  • Profesyonel SEO çalışmalarına imza atar,
  • Google Ads reklam kurulumlarıyla ilgilenir,
  • Sitenin sorunsuz ve hızlı biçimde yayına alınmasıyla ilgilenir.


E-ticaret siteleri oldukça rağbet gören ve kurumlara da dijital platformlar üzerinden çok fazla gelir sağlayan önemli platformlar arasında yer alır. E-ticaret sektörüne sizler de adım atarak gelişiminizi daha profesyonel biçimde sürdürebilirsiniz.